Rusza sezon na pracę sezonową. Oferty pracy pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Rusza sezon na pracę sezonową

Pierwsze ciepłe dni tego roku dały pokaźny impuls biznesowi. Branża gastronomiczna potrzebuje pracowników na cały sezon, a sektor rolniczy już ogłasza się z pracą na najbliższe lato. Warto wiedzieć o jaką umowę zabiegać. Poza krajowymi ofertami pojawiają się także te z zagranicy, które przyciągają lepszymi zarobkami.

Za granicę?

Ofert sezonowej pracy za granicą przybywa. Duże zapotrzebowanie na pracowników widać w Niemczech i to najczęściej wybierany przez nas kierunek wyjazdów do pracy. Z kolei w Belgii i we Francji potrzebne są osoby do pracy w sektorze budowlanym. Tutaj potrzeba stolarzy, malarzy, tynkarzy. Malarz we Francji może liczyć na wynagrodzenie wahające się w okolicach 10 euro na godzinę brutto, a tynkarz w Belgii może zarobić od 14 euro za godzinę brutto.  W letnim sezonie Polaków kusi też Holandia, która tradycyjnie potrzebuje pracowników do ogrodnictwa. Tam zarobki przy zbiorach kwiatów czy warzyw wynoszą ok. 9 euro za godzinę. Ale do pracy sezonowej wyjeżdżamy coraz częściej także do miejsc, które do niedawna kojarzone były głównie z kierunkiem wyjazdów turystycznych. Islandia to mały kraj ze stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na pracowników. Są tam ciekawe oferty, np. potrzeba kolporterów gazet i oni mogą liczyć nawet na 13,5 euro za godzinę brutto, albo osób w przemyśle budowlanym, np. stolarz budowlany może zarobić nawet 11,5 euro na godzinę brutto.

Prace sezonowe za granicą - przykładowe zarobki

Warunki zatrudnienia

Praca sezonowa to możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy i zdobycia doświadczenia. W zależności od tego, na jakiej podstawie szef zatrudni, będzie zależało to, co się należy pracownikowi. Zwykle pracownicy sezonowi  są zatrudniani na umowę o pracę na czas określony, umowę o pracę tymczasową lub umowę zlecenie.

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się urlop wypoczynkowy. Musi też odbyć wstępne badania lekarskie i przeszkolenie w zakresie BHP. Pracodawca musi też pamiętać o zrównaniu wynagrodzenia. Powinno składać się z tych samych elementów, co wynagrodzenie szeregowych pracowników firmy.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje także urlop wypoczynkowy – dwa dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. Jeśli pracownik tymczasowy pracuje co najmniej 6 miesięcy, wówczas także ma prawo do urlopu na żądanie. Określone prawa mają także osoby zatrudniane do pracy sezonowej na podstawie umowy o pracę tymczasową. Taki pracownik również nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Najmniej praw ma pracownik sezonowy zatrudniony na podstawie umowy zlecenie. Jest to umowa cywilno-prawna, zatem nie mają tutaj zastosowania przepisy kodeksu pracy. Oznacza to, że zleceniobiorcy nie należy się m.in. urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie. W przypadku umów zleceń obowiązuje natomiast tzw. stawka godzinowa. Wynosi ona 13,70 zł brutto za godzinę pracy. Zatem osoba pracująca na podstawie umowy zlecenie (a także na umowę o świadczenie usług) nie może obecnie dostawać mniej niż 13,70 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę.

 

Grafiki wykonane przez: getxxlost

You may also like...

1 Response

  1. Warsztat Podróży napisał(a):

    Świetne zestawienie informacji o możliwościach jakie mamy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *