Nowy Kodeks Pracy. Jakie zmiany?

 

Komisja Kodyfikacyjna zakończyła pracę nad zmianami w Kodeksie Pracy, swoje propozycje przedstawi teraz rządowi. Odpowiedni resort będzie odpowiedzialny za przygotowanie ustawy. Co się zmieni w Nowym Kodeksie Pracy? Niemal wszystko. Będą nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu – takie m.in. zmiany proponuje Komisja Kodyfikacyjna do zmian w Prawie Pracy. Co jeszcze? Sprawdź, co zmieni się w Kodeksie Pracy.

Jak tłumaczą rządzący zmiany są podyktowane dynamiczną sytuacją na rynku pracy. Polski Kodeks Pracy liczy już 40 lat i nie przystaje do obecnych warunków. 14 marca Komisja Kodyfikacyjna przedstawiła swoje propozycje w Kodeksie Pracy. Zmian jest sporo. Kto zyska, a kto straci? Pracownicy mają powody do obaw.

 

 

Jakie zmiany w nowym Kodeksie Pracy?
Propozycje zmian w prawie pracy według projektu nowego Kodeksu Pracy, przyjętego przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy w marcu 2018 r.:

 • Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta na 6 miesięcy. Dzisiaj – maksymalnie na 3 miesiące,
 • Umowa o pracę na czas określony będzie mogła być zawarta na okres maksymalnie 18 miesięcy. Dzisiaj – na maksymalnie 33 miesiące,
 • Wprowadzenie konieczności odpracowania przerw w pracy, np. na papierosa. Wprowadzenie zakazu pracy na podstawie umów cywilno-prawnych, np. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Na podstawie tych umów będą mogły pracować tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjątkiem są specjaliści, których płaca wynosi minimum 5 średnich krajowych.

Trzeba łatać dziury
Główny cel, do którego jednak głośno rząd PiS niechętnie się przyznaje, to ozusowanie wszelkich naszych dochodów. To nieuniknione, ponieważ po przywróceniu wieku emerytalnego (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) z miesiąca na miesiąc coraz bardziej brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń. Chwilowo sytuację ratuje dynamiczny wzrost płac i rosnące zatrudnienie Ukraińców, ale na dłuższą metę to nie wystarczy.

 

Nowe rodzaje umów o prace:

 • umowy o pracę sezonową,
 • umowy o pracę dorywczą,
 • umowy o pracę nieetatową.

W przypadku tych umów nie będzie obowiązywać ochrona przed zwolnieniem, a okres wypowiedzenia będzie wynosić tylko kilka dni. Na podstawie tych umów będzie można pracować tylko 60 godzin miesięcznie.

Wykorzystaj swój urlop, bo go stracisz!
Mówiąc wprost, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepada. Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.

 

 

Grafiki wykonane przez: getxxlost

You may also like...

5 komentarzy

 1. Ewelina napisał(a):

  Nie wiedziałam! 😀 dzięki temu blogowi i temu postowi sie dużo dowiem 🙂

 2. Paula napisał(a):

  Ooooo ciekawe 🙂

 3. Ayuna napisał(a):

  Nie wszystkie zmiany mi się podobają, ale co mogę zrobić. Pracuję jako kasjerka w hipermarkecie i tak już jest ciężko :/ Zobaczymy jak to będzie z czasem. Naprawdę świetny blog! Można się wiele dowiedzieć 🙂

 4. Luk napisał(a):

  Czyli na dobra sprawę mogę nieiec urlopu w ogóle. Super.

 5. Patii Princess napisał(a):

  Dużo się dowiedziałam 🙂 Ciekawe :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *