„Konstytucja dla Biznesu” – ZUS ZAPŁACISZ PO PÓŁ ROKU, KOREPETYCJI UDZIELISZ BEZ STRACHU

„Konstytucja dla Biznesu” wchodzi już w marcu. Co przygotowali dla nas rządzący?

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu firm, ograniczona biurokracja i niższe podatki – te i inne sposoby na rozwój gospodarki przewijają się często w publicznym dyskursie. W ostatni piątek stycznia – po wielu spekulacjach – uchwalono ostatecznie „Konstytucję dla Biznesu”. Składa się na nią wiele ustaw, które w założeniu mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkie jej przepisy zaczną obowiązywać od końca marca.

Początkujący przedsiębiorca będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy. Wcześniej na zgłoszenie się do systemu miał jedynie 7 dni. Następnie będzie mógł przez 2 lata opłacać tzw. mały ZUS. Warto pamiętać, że nie dotyczy to składek zdrowotnych, które uiszczać muszą także korzystający z ulgi biznesmeni. Więcej spraw przedsiębiorca załatwi telefonicznie bądź poprzez e-mail. Pomoże mu w tym rozbudowany portal biznes.gov.pl. Stopniowo likwidowany ma być nr REGON – podstawowym ma być system NIP.

Nowością jest działalność nierejestrowana. Dotyczy ona osób, które dorabiają sobie na niewielką skalę. Ich przeciętny przychód nie powinien przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego (1050 zł). Brak obowiązku rejestracji i płacenia składek z pewnością ucieszy np. studentów udzielających korepetycji, którzy nie będą musieli obawiać się kontroli. Ciekawostką jest także możliwość ustanowienia prokurentów przez przedsiębiorców – osoby fizyczne. Ujednolicono także przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Przepisy zawarte w jednym dokumencie – a nie tak jak poprzednio w trzech – ułatwią ich znalezienie.

Nad wszystkim czuwać ma Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Powoływać go będzie premier  (na wniosek ministra gospodarki) na 6-letnią kadencję. Będzie on musiał być bezpartyjny, a swoją funkcję pełnić ma jedną kadencję. Jego zadania to głównie opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących MSP, współpraca z organizacjami pozarządowymi, mediacje pomiędzy przedsiębiorcami a publiczną administracją. Ma także  strzec zasady wolności działalności gospodarczej i pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *