Kolejny rok ze spadkiem luki VAT. Polski rząd ma się czym chwalić.

Kolejny rok ze spadkiem luki VAT

O 10 punktów procentowych spadła w ciągu dwóch ostatnich lat luka w VAT – podaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Na koniec 2017 roku luka wyniosła 14 proc. W latach 2015 i 2016 wynosiła ona odpowiednio 24 proc. i 20 proc. potencjalnych wpływów.

Luka VAT to…

Różnica między kwotą, która wpłynęła z tego podatku do budżetu, a kwotą, która powinna była wpłynąć, gdyby wszyscy rozliczali się zgodnie z prawem. Od 2008 roku rosła ona w zatrważającym tempie. Od wybuchu kryzysu w 2008 roku Polska znalazła się w niechlubnym gronie krajów, które miały największy problem ze zbieraniem należnych podatków. Jeszcze w 2007 roku wynosiła 8,8 proc., tymczasem w 2015 roku już 24,5 proc., ze szczytem w roku 2012 (26,9 proc.).

Rekordowy wynik

Do tej pory za prymusów w ograniczaniu luki w VAT uchodzili Estończycy, którym udało się ją zmniejszyć między 2013 a 2015 r. o 9 pkt proc. Eksperci z think tanku CASE, którzy na zlecenie KE obliczają lukę dla Polski, wskazują, że estoński sukces to w dużej mierze zasługa wdrożenia rozwiązań informatycznych, m.in. centralnego rejestru faktur.

Analitycy CASE w październiku ubiegłego roku pokusili się o prognozę tego, co stanie się z luką w najważniejszym dla budżetu państwa podatku. Przewidywali wówczas, że spadnie ona do 17 proc. w 2017 r., a w 2018 r. poniżej 13 proc., czyli do poziomu notowanego w ostatnich latach w krajach takich jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Swoją prognozę uzależnili od tego, czy fiskus zbierze  VAT za ubiegły rok 150 mld zł, a w tym roku wykona zapisane w ustawie 166 mld zł. Wiadomo już, że w 2017 r. wpływy z podatku od towarów i usług wyniosły rekordowe 156,8 mld zł, czyli były wyższe niż założenia CASE.

Misja na przyszłość

Celem premiera Mateusza Morawieckiego do końca tej dekady jest ograniczenie luki VAT do poziomu 5 proc. Wtedy Polska przesunęłaby się do grupy unijnych prymusów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *