Jak się chronić na Facebooku?

Facebook nigdy nie był szczególnie dobry w ustalaniu priorytetów prywatności. Zwłaszcza że Twoje dane napędzają jego działalność. Jednak ostatnio odkryta informacja, że firma Cambridge Analytica zebrała informacje osobiste o 50 milionach nieświadomych użytkowników Facebooka w 2015 roku, przestraszyła ogrom użytkowników tego portalu. Nie bój się! Poniżej przedstawiamy kroki, które należy wykonać, aby utrzymać zainteresowanie reklamodawców, aplikacji innych firm, nieznajomych i samego Facebooka. A jeżeli nadal będziesz się czuł nadmiernie narażony, opiszemy Ci, jak usunąć swoje konto.

Porządek z aplikacjami

Przez wiele lat korzystałeś z Facebooka, prawdopodobnie przyznałeś różnym aplikacjom pozwolenie na wykorzystanie swoich danych. W tym czasie to prosta czynność, sposób na łatwiejsze udostępnianie zdjęć lub znalezienie znajomych w całej diasporze aplikacji.
Zgadzając się na wykorzystywanie swoich danych, dajesz programistom głęboki wgląd w swój profil na Facebooku. Dopóki Facebook nie zaostrzył uprawnień w 2015 r., mogli oni także zobaczyć informacje o Twoich znajomych. Cambridge Analytica zdobyła wszystkie te dane nie z powodu ataku hakerskiego, a w legalny sposób – dzięki quizowi, a dokładniej dzięki twórcy tej aplikacji. Przekazał on dane wyżej wymienionej firmie analitycznej.

Czas sprawdzić, jakie aplikacje mają dostęp do Twojego konta na Facebooku. Usuń te, które nie powinny się tam znajdować. Na komputerze (możesz to zrobić także na urządzeniach mobilnych, ale mechanizm jest przystępniejszy na komputerze) kliknij strzałkę skierowaną w dół w prawym górnym rogu ekranu, później z rozsuwanej listy wybierz Ustawienia. (Dzisiaj spędzisz tu dużo czasu). Następnie przejdź do Aplikacji i zobacz komu nadałeś uprawnienia.
Możesz zobaczyć nie tylko to, jakim aplikacjom nadałeś dostęp, ale także ich indywidualne pozwolenia takie jak: publikowanie na tablicy, listę Twoich znajomych, Twoją historię pracy i Twoje urodziny. Aby zmienić którekolwiek z tych uprawnień, przejdź i kliknij ołówek. Aby usunąć dostęp aplikacji do Twojego profilu, naciśnij X. Pojawi się okienko z pytaniem, czy jesteś tego pewien. Potwierdzasz i gotowe.
Czujesz, że chciałbyś zrobić coś jeszcze, ale nie wiesz co? Na tej samej stronie przejdź dalej do Aplikacji, stron internetowych i wtyczek.
Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale swoje dane udostępniasz zawsze wtedy gdy jeśli używasz Facebooka do zalogowania się na innych stronach!  Jeśli nie chcesz, aby Facebook zostawiał ślady się w jakiejkolwiek innej części Twojego internetowego życia — czyli w grach, profilach i aplikacjach, możesz temu zaradzić. Kliknij Wyłącz platformę.

Następnie przejdź do panelu Aplikacje, z których inni korzystają, gdzie zobaczysz kilkanaście informacji o Tobie, takich jak Twoje urodziny, czy jesteś online, Twój biogram, wykształcenie czy posty na Twojej osi czasu. Odznacz te punkty, które mają być ukryte na Twoim profilu.

Czy Facebook słucha wszystkiego, co mówię?

W tym momencie masz taki trop: swobodna rozmowa o parasolach ze współlokatorem, a kilka godzin później reklamy z parasolem zalewają Twój kanał informacyjny. Z pewnością oznacza to, że Facebook wykorzystuje mikrofon Twojego smartfona do podsłuchiwania, prawda?
Niestety nie. Facebook nie wykorzystuje Twojego mikrofonu. Na początek byłoby szalenie niepraktycznym nie tylko uporządkowanie wszystkich tych danych, ale także ustalenie, które słowa mają jakiś głębszy sens byłoby sporym problemem.

To, co może mieć i ma większy wpływ to treści, które Ty i Twoi znajomi zamieszczacie w Internecie. Także to gdzie je wykonujecie, kiedy i w jaki sposób(mobilnie czy stacjonarnie). Wszystkie te czynniki dają więcej informacji niż potrzeba, aby dobrze spersonalizować reklamy.

Złe reklamy

Wróć do panelu Ustawienia. Tym razem przejdź do reklam, które znajdziesz pod aplikacjami.
Dla jasności, Facebook — wraz z Google i tonami beztwarzowych sieci reklamowych — śledzi każdy Twój ruch w Internecie, nawet jeśli nie masz konta. To jest Internet, w którym utknęliśmy i żadna ilość poprawek go nie naprawi. To, co możesz zrobić, to mieć odrobinę kontroli nad tym, co Facebook robi z tymi informacjami.

Przykładowo -Para butów prześladuje Cię od kilku dni, mimo że kupiłeś już podobną parę? Zrezygnuj z nich, wyłączając Reklamy wyświetlane w oparciu o informacje dotyczące korzystania przez Ciebie z witryn internetowych i aplikacji.
Powiedz też „nie” Reklamom w aplikacjach i witrynach poza firmami z Facebooka, które obejmują wszystkie strony internetowe niezwiązane z Facebookiem, w których firma wyświetla reklamy — czyli prawie wszędzie.
Aby uzyskać wgląd w to, co myśli o Tobie Facebook, kliknij Twoje zainteresowania. Znajdziesz tam kategorie, z których korzysta Facebook, aby dopasować reklamy do Twojego profilu. Możesz usunąć wszystkie przeszkadzające Ci strony, klikając X w prawym górnym rogu po najechaniu myszą. To także ciekawa lekcja, w jaki sposób cyfrowi reklamodawcy targetują Twój profil na podstawie kliknięć. Prawdopodobnie znajdziesz tam kilka słów klucz, które totalnie nie odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

Popracuj nad swoją prywatnością

Przez kilka lat aktywności na Facebooku prawdopodobnie poznałeś znajomych, których już sobie nie przypominasz — nie tylko ich zdjęcia profilowe, ale także ich imiona czy sytuacje, w której ich poznałeś. Kim są ci wszyscy ludzie? Dlaczego oni lubią moje zdjęcia?

Aby sprawdzić, kto może zobaczyć Twoje posty, przejdź do Ustawień, a następnie Prywatności.
Kliknij Kto może zobaczyć moje przyszłe posty, aby zarządzać swoimi ustawieniami domyślnymi. Masz 2 opcje. Możesz dotrzeć do publiczności i dzielić się nią ze światem lub ograniczyć krąg znajomych do wybranej przez Ciebie grupy.
Cokolwiek wybierzesz, od razu przejdź do Ograniczanie odbiorców do postów udostępnionych znajomym lub publicznie, aby ten wybór dotyczył także starych postów, które zamieściłeś. W innym wypadku Twoje stare posty będą nadal widoczne dla wszystkich lub odwrotnie – w zależności jakie ustawienia miało Twoje konto.

Następnie przejdź do Osi czasu i oznaczania w menu po lewej stronie. Tam możesz ograniczyć liczbę osób, które mogą publikować na osi czasu, kto może zobaczyć, które posty, kto może zobaczyć, gdzie się oznaczasz, i tak dalej. Twoja tolerancja tutaj będzie się różnić w zależności od tego, jak aktywnym użytkownikiem Facebooka jesteś i jak bardzo chcesz chronić swoją tablice.

I chociaż już prawie skończyliśmy z tą częścią, najpierw musimy porozmawiać o oznaczaniu. Jeśli ludzie chcą Cię oznaczyć na Facebooku, to niewiele możesz z tym zrobić, ale możesz przynajmniej powstrzymać zdjęcia lub wpisy przed wyświetleniem na Twojej osi czasu. Włącz opcję Czy chcesz przeglądać posty, w których Cię oznaczono, zanim pojawią się one na Twojej osi czasu?, zanim post pojawi się na Twojej osi czasu. Dzięki temu możesz zablokować coś, czego nie chcesz tam widzieć.

Koniec  z Facebookiem?

Akcja #deletefacebook trwa w najlepsze. Wobec kryzysu wizerunkowego portal zaczął tracić znanych użytkowników. Jednym z nich jest Brian Acton, współtwórca WhatsAppa, aplikacji, która została wykupiona przez Facebooka. Do akcji przyłączył się też Elon Musk ze swoją Teslą, choć – jak sam przyznał – i tak nie korzystał z serwisu. „Przerwę od Facebooka” ogłosiły m.in. Mozilla, niemiecki Commerzbank, piosenkarka Cher czy komik Jim Carrey. Z polskiego podwórka Cinciarz.pl zrezygnował z swojego konta na Facebooku.

Jeżeli zachowanie znanych firm i osób z całego świata jeszcze bardziej podniosło Twoje ciśnienie, a cały ten poradnik nie ukoił Twoich obaw to zawsze możesz usunąć konto.

Zanim to zrobisz: Po pierwsze, zdaj sobie sprawę, że nie rozwiąże to wszystkich problemów związanych z reklamami online. Nadal będziesz śledzony przez Facebooka, jak i inne sieci reklamowe.

Po drugie, jeśli zdecydujesz się na to przejść, pomyśl najpierw o pobraniu konta. Nie ma powodu, aby tracić wszystkie te zdjęcia, statusy i tym podobne. Aby zachować te wspomnienia w trybie offline, otwórz Ustawienia> Ogólne ustawienia konta> Pobierz kopię danych z Facebooka i kliknij Uruchom moje archiwum. Facebook wyśle ​​Ci wiadomość e-mail z linkiem do pobrania, gdy wszystko będzie gotowe.

Ok, wszystko gotowe? No to ruszamy. Wróć do Ustawień, gdzie zaczniesz w sekcji Ogólne. Później kliknij Zarządzaj kontem, przewiń obok ponurego „co stanie się z moją obecnością w serwisach społecznościowych, gdy umrę” i kliknij Dezaktywuj moje konto. Musisz tutaj wpisać swoje hasło, obejrzeć zdjęcia znajomych, którzy „będą za Tobą tęsknić”, zrobić krótką ankietę o tym, dlaczego odchodzisz, a następnie kliknąć Dezaktywuj jeszcze raz.

 

 

Grafiki wykonane przez: getxxlost

You may also like...

7 komentarzy

 1. Ola napisał(a):

  Wow, jaki przydatny wpis!! Za chwilkę zajmę się moim Facebookiem, dziękuję! 🙂

 2. Isiaaa N napisał(a):

  Bardzo przydatny i treściwy wpis!

 3. swiat karinki napisał(a):

  Super wpis skorzystam z niego na pewno

 4. Aga napisał(a):

  Porządek z apkami i dokładne czytanie do czego chcą uzyskać dostęp nowe to wg mnie podstawa.

 5. Patrycja Maria napisał(a):

  Bardzo ciekawy wpis!

 6. Ervv napisał(a):

  coraz więcej osób odchodzi o facebooka i nie ma się co dziwić. Juz biorąc pod uwagę zatrważająca ilość reklam, wiele osob zaczęło się zrażać…

 7. Patryk Tarachoń napisał(a):

  Warto zwrócić na to uwagę. Świetny tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *