IDEALNY ZESPÓŁ WEDŁUG GOOGLE

IDEALNY ZESPÓŁ WEDŁUG GOOGLE

Jak stworzyć zgrany i skuteczny zespół? To pytanie zadaje sobie od lat wielu szefów firm, menadżerów i biznesmenów. Co jest ważniejsze – wykształcenie, osobowość, cechy charakteru, sympatie poszczególnych współpracowników, czy jeszcze inne cechy?

Problem ten postanowiło przebadać Google. „Projekt Arystoteles” – to nazwa inicjatywy, rozpoczętej w 2012 roku. Celem prowadzonych w ramach programu było dowiedzenie się, jak zbudować efektywny team oraz w jaki sposób zwiększać wydajność zatrudnionych. Po latach badań, testów i obserwacji kilkuset zespołów analityków Google wyodrębnił kilka najważniejszych czynników, które sprawią, że zespół wspaniale wypełni powierzone mu zlecenia.

Okazuje się, że najważniejsza jest rzetelność. Wypełnianie powierzonych zadań na czas to kluczowy element dobrej organizacji pracy, który pozytywnie napędza zespół. Jego członkowie są wtedy zadowoleni i pozytywnie nastawieni do następnych obowiązków. Wspierać rzetelność może przejrzysta konstrukcja zespołu. Jego struktura, dokładnie określone role oraz jasność celów to najlepszy krok do dobrej realizacji obowiązków. Innym, być może często pomijanym aspektem skutecznej pracy jest to, by wykonujący ją ludzie czuli się z nią osobiście związani. Wszystkie ogniwa staną się wtedy niezawodne.

Ściśle wiąże się to z kolejną, czwartą już cechą. Przeświadczenie o tym, że realizowane przez zespół misje mają wpływ na ogóle, większe dobro. Ostatnim wymienionym przez Google atrybutem znakomitego zespołu jest poczucie psychologicznego bezpieczeństwa. Kiedy pracownik swobodnie może dzielić się swoimi przemyśleniami na temat projektu, krytykować bądź chwalić jego poszczególne części z pewnością czuje się bardziej komfortowo. Dostrzeżenie i skorygowanie błędów staje się wtedy łatwiejsze dla osób decyzyjnych – rady udzielane przez podwładnych okazać się mogą bezcennymi. Także poczucie swobody i brak ciągłej obserwacji i nadzoru korzystnie wpłynie na zespół.

Oczywiście, ważne jest także wykształcenie i doświadczenie pracownika. Kiedy jednak znajdzie się on w zespole zapaleńców, zafascynowanych swoją pracą, mogących swobodnie wymieniać poglądy, to z łatwością nadrobi on ewentualne braki.

You may also like...

11 komentarzy

 1. Czytelnik napisał(a):

  Świetny artykuł. Pozwolę sobie napisać tl;dr:

  Cechy najlepszego zespołu:
  – rzetelność
  – terminowość
  – przejrzysta konstrukcja zespołu
  – określone role i jasność celów
  – ludzie wykonujące pracę czyli się osobiście z nią związani
  – poczucie psychologicznego bezpieczeństwa

  PS. Proszę pogrubcie literki, bo ciężko czy się artykuł…

 2. Monika napisał(a):

  Zgadza się zgrany zespół to podstawa w osiągnięciu sukcesu, jednak też najtrudniejsza kwestia, ponieważ w dzisiejszych czasach ludzie niestety nastawieni są „na siebie” a nie pracę zespołową. Bardzo trudno w tym egoistycznym świecie spełnić warunki wymienione w tekście zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i związane z tym swobodne wyrażanie opinii. Jeżeli już się uda zbudować taki zespół to sukces murowany 🙂

 3. Adi napisał(a):

  świetny artykuł 🙂

 4. Gabriela napisał(a):

  Dokładnie zgranie w zespole to podstawa do prawdziwego sukcesu 🙂

 5. Coffee napisał(a):

  Zgadzam się 😀 Żeby praca dała efekty, ważne jest, aby pracownicy czuli się z nią związani i wiedzieli, że to, co robią ma sens i może realnie coś zmienić.

 6. Faktycznie trzeba być zgranym w zespole, choć w dzisiejszych czasach to trudne…

 7. Martyna napisał(a):

  Dobry artykuł. Bez zgrania są jedynie zgrzyty.
  Czcionkę ciężko się czyta.

 8. Patryk napisał(a):

  Praca zespołowa nie zawsze jest łatwa. Możliwa ale nie z każdą grupą tak łatwo się pracuje.

 9. Joanna napisał(a):

  Bardzo przydatny artykuł! Zachowuje sobie! 😉

 10. Kinga napisał(a):

  Zgrany zespół? Od razu lepiej się pracuje, a to klucz do zapewnionego sukcesu 🙂

 11. FashionGirl napisał(a):

  Bardzo przydatny post. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *