PAŃSTWOWO-PRYWATNE WSPARCIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Oferta Polskiego Funduszu Rozwoju skierowana jest do wielu rodzajów firm.

„Razem tworzymy praktyczne rozwiązania dla wspólnego sukcesu i bezpiecznej przyszłości” – czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Ta państwowa spółka powstała w 2016 roku i jej zadaniem jest wspierać przedsiębiorców na wielu obszarach, takich jak ubezpieczenia, bankowość, inwestycje, wprowadzanie innowacji czy zagraniczne inwestycje. Oferta skierowana jest nie tylko do dużych graczy, ale także do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dopiero powstających firm, potrzebujących kapitału na start. Co możemy zyskać korzystając z tej pomocy?

PFR pomaga biznesmenom w ramach kilku projektów. I tak PFR Starter FIZ skierowany jest do firm na najwcześniejszym etapie rozwoju. Fundusz odpowiada za nabór funduszy venture capital, które zainwestują w nasze przedsiębiorstwo. Następnie zawierana jest trójstronna umowa inwestycyjna. Środki publiczne w tym rodzaju wsparcia wyniosą maksimum 80%, a prywatne minimum 20%. Okres inwestycyjny – jak czytam na stronie – to lata 2017-2023, a środki do dyspozycji to aż 782 mln złotych.

Kolejny model dofinansowania przedsiębiorstw to PFR Biznes FIZ. Tutaj z kolei będziemy mieli do czynienia z tak zwanymi „aniołami biznesu”. „Dzięki swojemu doświadczeniu, kompetencjom i kontaktom dostarczają spółkom tzw. smart money, zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces” – wyjaśnia PFR. Fundusz przeprowadzi selekcję pośredników finansowych (ich wkład będzie wynosił 50%), porozumie się także z „aniołami”. Celem projektu jest nie tylko wsparcie firm, ale i zbudowanie rozwiniętej sieci biznesmenów chętnych do pomocy początkującym spółkom. Środki do dyspozycji to 258 milionów.

Inne projekty w ramach PFR to Otwarte Inwestycje FIZ (skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które realizują projekty technologiczne w formule otwartych inwestycji, gdzie 40% środków pochodziło będzie z wkładu prywatnego), Koffi FIZ, który ułatwi rozwój i ekspansję, czy NCBR CVC (korporacyjny fundusz inwestycyjny związany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju).

Wszelkie potrzebne informacje, wraz z dokumentami do pobrania, znajdują się na stronie PFR. Znajdziemy tak także dane kontaktowe i komunikaty o zapytaniach ofertowych.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *